Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

Damian Zalewski i Izabela Lipska finalistami w Olimpiadzie historycznej wiedzy o AK

Uczniowie „Wety”- Damian Zalewski i Izabela Lipska – otrzymali tytuł finalisty w „Olimpiadzie historycznej wiedzy o Armii Krajowej, jej poprzedniczkach i następczyniach w okresie od września 1939 do 25 kwietnia 1947 r.”.

27 kwietnia 2017 r., o godz. 10 w siedzibie Oddziału IPN w Białymstoku (ul. Warsztatowa 1A) odbył się finał V Regionalnej Olimpiady o AK. Hasło tegorocznej olimpiady to „Kresowi Żołnierze Wyklęci”. Konkurs dedykowany jest wszystkim żołnierzom podziemia niepodległościowego związanym z dawnymi Kresami północno-wschodnimi Rzeczypospolitej: Grodzieńszczyzną, Wileńszczyzną i Nowogródczyzną. Z tego powodu zakres tematyczny aktualnej edycji olimpiady został rozszerzony o zagadnienia związane z ich historią.

Pierwszy etap konkursu odbył się 10 kwietnia 2017 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem. Uczestniczyło w nim 6 uczniów z naszej szkoły:

- Eliza Nierwińska z klasy 1i

- Izabela Lipska z klasy 1g

- Tomasz Matejkowski z klasy 2b

- Paweł Wyszyński z klasy 3e

- Damian Zalewski z klasy 3e

- Michał Pardo z klasy 3f

Uczestnicy konkursu mieli 90 minut na rozwiązanie 28 pytań z zakresu wiedzy o polskiej partyzantce niepodległościowej z lat 1939 – 1947 z naciskiem na pamięć o żołnierzach z Kresów. Pojawiły się pytania dotyczące Operacji „Ostra Brama”, Obławy Augustowskiej oraz ważnych postaciach związanych z podziemiem antykomunistycznym.

Spośród konkursowiczów wytypowane zostały osoby, które przeszły do etapu ustnego. W finale wzięli udział Damian Zalewski i Izabela Lipska – przygotowani przez nauczycielkę historii panią Beatę Gromek - Wysmułek.

Uczniowie ZSWiO Nr 7, oprócz nagród rzeczowych, otrzymali dwudniową wycieczkę do Wilna.

Serdecznie gratulujemy!!!