Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

Międzynarodowy Dzień Pizzy w „Wecie”

Ta włoska potrawa zyskała ogromną popularność na całym świecie. Nic dziwnego, jest sycąca i świetnie smakuje zarówno w gronie przyjaciół, jak i na randce albo podczas samotnego oglądania filmu. Ulubioną pizzą Polaków jest „capricciosa” (ser mozzarella, pieczona szynka, grzyby, karczochy i pomidory). Na drugim miejscu znajduje się „margherita” (sos pomidorowy i ser mozzarella), a na trzecim - pizza hawajska (z szynką i ananasem). Uczniowie „Wety”, na zajęciach praktycznych, aktywnie włączyli się w świętowanie Dnia Pizzy.

W Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży 12 luty 2018 r. poświęcony był tematyce pizzy, historii jej produkcji oraz sposobom jej wypiekania. Pomysł organizacji tego typu zajęć kulinarnych narodził się podczas warsztatów gastronomicznych z kuchni śródziemnomorskiej, w których uczestniczyli nauczyciele przedmiotów zawodowych.

Społeczność szkolna miała możliwość zapoznania się z prezentacją dotyczącą historii pizzy. Przypomniano w niej, że pizza to płaski, okrągły, wypiekany placek znany praktycznie wszystkim kulturom starożytnym. W dawnym Egipcie spełniał funkcję płatniczą. W starożytnym Rzymie popularnością cieszyły się „facaccie” przyprawiane ziołami i serem. Po odkryciu Ameryki, gdy zaczęto do Włoch przywozić pomidory, znalazły one zastosowanie również przy produkcji pizzy. Lokale gastronomiczne zwane ''pizzeriami'' pojawiły się po raz pierwszy w XVIII wieku w Neapolu.

Uczniowie, kształcący się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych, pod opieką nauczycieli Eweliny Karpińskiej – Siwek, Jolanty Bożeny Przybyłowskiej oraz Elżbiety Jaroty, wytężali swoje siły, aby sporządzić, jak najlepiej, tę wspaniałą włoską potrawę. Przygotowano do konsumpcji pizze różnych rodzajów. Użyto do tego m.in. następujących składników: mąki, oliwy z oliwek, kiełbasy salami, szynki, pomidorów, oliwek, pieczarek, cebuli, papryki, różnego rodzajów serów oraz ziół (oregano, bazylii, rukoli).

Różnorodność przygotowanych placków wywołała zadowolenie wśród praktykującej młodzieży, oddającej się z wielkim entuzjazmem pracy kulinarnej. Pojawiały się również głosy, że kolejne Święto Pizzy należałoby zorganizować dla społeczności lokalnej.