Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

Wakacje na ludowo, czyli wspomnienia z warsztatów gwaroznawczych w Sejnach

Nasza Weta uczestniczy w projekcie „Dialog pokoleń”, który jest realizowany przez Towarzystwo Kultury Języka w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury. Celem projektu jest ocalanie od zapomnienia resztek gwary, która zachowała się jeszcze w języku najstarszych mieszkańców polskich wsi. Uczestniczą w nim uczniowie szkół średnich, gimnazjów i szkół podstawowych.

W dniach 20-23 lipca 2017r. wraz z naszymi opiekunkami p. Wiolettą Chludzińską i p. Anetą Trzeciak-Kowalczyk uczestniczyłyśmy w warsztatach gwaroznawczych, które odbyły się w Sejnach. Przybyła tu młodzież z opiekunami ze szkół z Augustowa, Grajewa, Karolina, Łomży, Miętnego i Wyszek oraz językoznawcy, którzy poprowadzili ciekawe wykłady.

Wprowadzenie na temat rodzajów dialektów oraz podstawowych cech gwarowych w języku ogólnym przedstawił dr Błażej Osowski (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). W ciągu tych czterech dni zapoznałyśmy się również z etymologią, czyli znaczeniem i pochodzeniem słów - ćwiczenia prowadzone przez dr Marię Przastek-Samokową (Uniwersytet Warszawski), nabyłyśmy wiedzę w zakresie tworzenia map gwarowych – wykład prof. Barbary Falińskiej (Uniwersytet Warszawski). Miałyśmy przyjemność uczestniczyć także w ćwiczeniach w opisywaniu słownictwa gwarowego prowadzonych przez prof. dr hab. Halinę Pelcową (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie). Nasze zainteresowanie wzbudził wykład dr hab. Tomasza Rokosza (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach) na temat muzyki ludowej połączony z prezentacją instrumentów ludowych. Koniecznie też trzeba wspomnieć o prof. Elżbiecie Wierzbickiej-Piotrowskiej (Uniwersytet Warszawski), która wystąpiła z wykładem na temat cech semantycznych wyrazów oraz troszczyła się o sprawy organizacyjne.

Poza poszerzeniem swojej wiedzy na temat gwary, przede wszystkim miło spędziłyśmy czas, bawiąc się przy tym, gdyż w programie znalazły się elementy rywalizacji międzyszkolnej.
Z powodzeniem brałyśmy udział w konkursie z etymologii słów- „Czy znasz język swojego regionu?”, uzyskując drugie miejsce oraz w grze miejskiej, w której odniosłyśmy zwycięstwo, przy okazji poznając historię i zwyczaje Sejn. Nauczyłyśmy się również tańców ludowych „Konik” i „Stara Baba”. W naszej pamięci na pewno pozostanie też występ wokalny dziecięcego zespołu folklorystycznego z miejscowości Rutka-Tartak, prowadzonego przez panią Beatę Szyszko-Anzulewicz.

Dołączyłyśmy do tego projektu, ponieważ uważamy, że warto dbać o gwarę, jest ona przecież ważnym elementem naszej kultury.

Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tak wspaniałym przedsięwzięciu. Te cztery dni były dla nas wspaniałą przygodą i motywacją do pracy. Zachęcamy naszych kolegów
i koleżanki do udziału w projekcie „Dialog pokoleń”.

Zachęcamy również do obejrzenia fotorelacji z warsztatów.

Natalia Farfułowska (kl. IIc), Natalia Bastek (kl. IIIb)