Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

Edukacja teatralna w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży

Uczniowie klasy II e wraz z wychowawczynią panią Magdaleną Budziszewską postanowili zgłębić tajniki teatru. 27 kwietnia uczestniczyli w niezwykłej lekcji, którą poprowadził pan Rafał Swaczyna - aktor, reżyser, instruktor teatralny oraz manager.

Pan Rafał przybliżył młodzieży rolę reżysera w teatrze. Opowiedział szczegółowo o jego pracy, w której koncentruje się na wyborze tematu przedstawienia teatralnego, zbiera pomysły, jak zainscenizować tekst, następnie dobiera do współpracy artystów– scenografa i kompozytora, przekazuje sugestie aktorom i jest pierwszym widzem swojej sztuki. Uczniowie dowiedzieli się także, jak odróżnić sztukę od kiczu.

Co najważniejsze Dominika Bieńkowska, Iwona Krasowska i Mateusz Borawski – członkowie szkolnego koła teatralnego mogli wejść na scenę Teatru Lalki i Aktora w Łomży, by odegrać krótkie scenki z „Czerwonego Kapturka”, poddając się wcześniej zaskakującym sugestiom reżysera – pana Swaczyny.

Następnie uczniowie obejrzeli sztukę teatralną pt. „Mandragora” w reżyserii Joanny Gerigk. Historia dotyczy ludzi, którzy zrobią wszystko, by mieć roślinę, bowiem mandragorze przypisywano od starożytności magiczną moc. Stosowano ją jako amulet, miała odpędzać złe duchy, pomagała odnaleźć ukryty skarb. W sztuce padły odpowiedzi na następujące pytania: jakimi jesteśmy ludźmi?, jaki tworzymy świat?, co tworzymy i na co zgadzamy się?