Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

„Weta” pomagała po raz dwunasty!

Nasz Rodak - Święty Jan Paweł II w liście z okazji osiemsetlecia urodzin św. Franciszka pisał: Zainteresowanie tą postacią nie tylko nie osłabło z biegiem czasu, ale głębiej zapadło w umysły i jeszcze bardziej się rozprzestrzeniło. Ludzie dlatego tak podziwiają i miłują tego Świętego, że widzą w nim spełnienie - i to w sposób najdoskonalszy - tego, czego najbardziej pragną i czego we własnym życiu nie osiągają: radości, wolności, pokoju, zgody i pojednania między ludźmi, a także wśród rzeczy tego świata.

Uczniowie i nauczyciele z „Wety” jako spadkobiercy nauki głoszonej przez Jana Pawła II już od dwunastu lat kontynuują ideę niesienia pomocy istotom słabym, cierpiącym i potrzebującym opieki. Niemal pół tysiąca gości – ludzi o wielkich sercach - odwiedziło 21 września 2017 r. mury Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży, by wspólnie świętować z pieskami, kotami, kozą miniaturową Wiktorią, wiewiórką, żółwiami, gekonem orzęsionym, pająkami, świnką morską czy szczurami Atosem i Demonem. Uroczystość otworzyła pani dyrektor szkoły - Bogumiła Olbryś, dziękując za przybycie znamienitym gościom, wśród których znaleźli się m.in.: Poseł na Sejm RP pani Bernadeta Krynicka i Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski, wiceprezydent Łomży pan Andrzej Garlicki, dyrektor MPGKiM pan Marek Olbryś, dyrektor MOSiR pan Andrzej Modzelewski, proboszcz parafii katedralnej ks. Kan. Mieczysław Mieczkowski, ks. Kan. Andrzej Godlewski – proboszcz Parafii p.w. Krzyża Św. w Łomży. Gościem honorowym był prezes Północno – Wschodniej Izby Lekarsko - Weterynaryjnej pan Marek Wysocki – absolwent „Wety” w latach 1975 – 1980. Lekarz weterynarii wygłosił wykład skierowany do przyszłych techników weterynarii pt. „Stada krów mlecznych w praktyce weterynaryjnej”.

Szkołę tego dnia odwiedziły także przedszkolaki, które z wypiekami na twarzy oglądały przedstawienie „Bajkowy pociąg", zaś mieszkańcy Łomży przybyli ze swoimi "braćmi mniejszymi", gdyż w czasie święta wybierano Pupila Wety 2017. Tytuł ten zdobyła dwuletnia shitzu Ella Mateusza Gołasia z klasy I f.

W czasie festynu odbywały się również liczne konkursy, pokaz zabiegów pielęgnacyjnych psów i kotów oraz ratownictwa medycznego w wykonaniu Grupy Ratowniczej „Nadzieja", każdy mógł wziąć udział w loterii fantowej, zjeść bigos, grochówkę, babkę ziemniaczaną, gofry, ciasta. I chociaż pogoda nie rozpieszczała, to słońce zaświeciło dla Laury Kobryńskiej z II i oraz Aleksandry Ruszkowskiej z III e, które exe quo okrzyknięto Talentami Wety. Zaś nagrody w konkursie plastycznym odebrały Amelia Włostowska, Sandra Jasińska i Maja Matulewicz.

Nie obyło się bez występów zaproszonych gości – reprezentanci Akademii Sportu „Medyk” dali pokaz taekwondo, a towarzyszył im trener pan Paweł Remiszewski. Swoje prace wystawili młodzi artyści ze „Stowarzyszenia im. prof. Simony Kossak” przy Liceum Plastycznym w Łomży. Pani Katarzyna Sobocińska wraz z pracownikami Nadleśnictwa Łomża przeprowadziła konkursy na temat wiedzy o lesie i jego mieszkańcach. Pielęgniarki ze Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych w Łomży przeprowadzały podstawowe badania krwi. I chociaż 12. festyn "Pupile Wety" odszedł do historii, to na długo pozostanie w sercach i pamięci nauczycieli oraz uczniów ZSW i O Nr 7 w Łomży. Do zobaczenia za rok!

Środki zebrane podczas XII edycji Święta Szkoły przeznaczone będą na wsparcie działalności Stowarzyszenia Wszystkie Zwierzęta Duże i Małe oraz Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych – Dom Pomocy w Łomży.